Konkurs Rzecznika Praw Dziecka "Nie ma dzieci, są ludzie" w 2012 roku.

 

http://www.brpd.gov.pl/detail.php?recid=1955

 

konkurs korczak 2012 rzecznik praw dziecka

 

23 maja 2012 roku w galerii „pociąg do sztuki” na stacji Metro Świętokrzyska w Warszawie odbył się wernisaż wystawy prac finałowych zgłoszonych do konkursów na plakat i ilustracje, organizowanych przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Roku Janusza Korczaka. 

Podczas wernisażu nagrody główne odebrali laureaci – twórca najlepszego plakatu Aleksander Bąk z Poznania i Monika Jaworowska z Baszkówki, autorka zwycięskiego zestawu ilustracji. 

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dwóch ilustracji popularyzujących  idee wychowawcze Janusza Korczaka, który już blisko sto lat temu głosił: dziecko ma prawo być sobą, ma prawo do szacunku,ma prawo do popełniania błędów i posiadania własnego zdania.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaznaczył, że prawo do szacunku jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka, niezależnie od wieku. Janusz Korczak zawsze podkreślał: "Nie ma dzieci - są ludzie".

- Wychodząc od godności ludzkiej - a to jest coś, co łączy nas wszystkich: i dorosłych, i dzieci, i każdego człowieka na świecie - wyprowadzamy prawa człowieka, w tym prawa dziecka - powiedział Marek Michalak .  Wyjaśnił, że Janusz Korczak - lekarz, wychowawca i społecznik - bardzo wiele uwagi poświęcił prawu każdego człowieka do szacunku, do właściwego, podmiotowego traktowania. 

 

więcej na:

http://2012korczak.pl/node/711