"Wielki powrót" Tomasza Trojanowskiego, wydawnictwo WAB, 2007 rok.Książka była nominowana do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii "literacka" i "ilustracja". 

Otrzymała nagrodę BESTSELLERek 2007 podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Wydana również w wersji audiobooka w wykonaniu Mirosława Zbrojewicza.

 

więcej na:

http://www.ibby.pl/?page_id=841

http://www.przystan-literacka.pl/?show=1463  

 

 

Jeśli państwa dzieci twierdzą, że w tramwaju spotkały słonia ubranego w beret, pumpy i podkoszulek z napisem „Stonka gola" - oznacza to, że odwiedziły świat zaprojektowany przez Tomasza Trojanowskiego.

Z pozoru nie różni się on specjalnie od naszego zwyczajowego świata: zwierzęta są po „odpowiedniej" stronie klatki. Ale tylko przez chwilę. Podobnie jak w filmowym hicie animowanym „Madagaskar" - postanawiają dać dyla z zoo. Następuje zawrotna komedia pomyłek i prawdziwa sensacja: są pościgi, charakterki spod ciemnej gwiazdy, zaskakujące zwroty akcji - przepisowo.

Ale to, co przydaje „Wielkiemu powrotowi" szczególnego blasku to udane dialogi pomiędzy psotnym kangurem Torbą, a poczciwym pacyfistą słoniem Puzonem. Jak przystało na kryminał - w toku historii mnożą się pytania: czy zgrywający kumpla Opiekun jest podstawiony? Czy pracownik z cyrku łże jak pies? Czy Dyrektor wpuszcza zwierzęta w maliny? Słowem: czy sowy są tym, czym się wydają? Nie zmarnuję państwu zabawy zdradzając, że wszystko kończy się dobrze, mimo że projekt ucieczki okazał się sfingowany, a zwierzęcy bohaterowie bezwiednie wzięli udział w programie Big Brother.

Pogodna, trzymająca w napięciu i bardzo wolnościowa historia.

 

Więcej pod adresem 

http://www.polityka.pl/kultura/ksiazki/220200,1,recenzja-ksiazki-tomasz-trojanowski-wielki-powrot.read#ixzz2gS1xP5nK

 

"Książka jest ilustrowana (rysunki czarno-białe) przez Nikę Jaworowską, 

zazwyczaj po jednym obrazku na rozdział. 

To bardzo ciekawe i zabawne pomysły plastyczne, które warto wykorzystać przy potencjalnej adaptacji."

 

więcej na:

http://www.kipa.pl/index.php/kipa/dzialalnosc-kipa/projekty-kipa/recenzje-polskiej-literatury/ksiazki-do-adaptacji-filmowej-po-uwzglednieniu-zmian/4908-wielki-powrot-tomasz-trojanowski